Afera „Svinjski GRIP": Ljubiša Milanović je rekao ono što je saznao, specijalni tužilac ono što je morao, a nadležni su zabili glavu u pesak
Ovce site, lopovi na broju ?!
Ljubiša Milanović, savetnik ministra zdravlja Srbije (inače bivši inspektor i šef specijalne jedinice „Poskok") koji je angažovan na razrešavanju afera vezanih za zdravstvo, nedavnim istupom u javnosti veoma oštro je prozvao najviše institucije u Srbiji da ne žele stvarnu borbu protiv korupcije i da ga onemogućavaju da radi svoj posao!
Mnogi smatraju da je ovim otvorena možda i najteža priča o do sada prećutanom delu o borbi protiv korupcije u Srbiji - nevoljnost državnih organa da je u pravom smislu spreče.
Ili ne mogu, jer su lično upetljani.
Izrečena saznanja savetnika u Ministarstvu zdravlja, čini se, imaju dva pravca: jedan je usmeren na nevoljnost državnih organa da se izbore sa korupcijom, i tu je apostrofirano Tužilaštvo kao najveći kočničar, a drugi je usmeren na Kabinet predsednika Republike, odnosno kako je Milanović kasnije precizirao - na šefa Kabineta, Mikija Rakića (o tome ko je Miki Rakić, pogledati antrfile).
Milanović je gostujući u jutarnjem programu RTS-a direktno optužio specijalnog tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića, šefa beogradske policije Milorada Veljovića, BIA-u, kao i Kabinet predsednika Republike, označivši ga kao „osnovni problem u ovom društvu".
U istupu na RTS-u Milanović je „potkačio" i ministra pravde Snežanu Malović, indirektno je optuživši da je uticala na čitav proces vezan za aferu „Vakcina" tako što je sama u javnosti rekla da Tomica Milosavljević nije kriv, a ukazao je i na to da su ministru policije „vezane ruke" i da on (Milanović) ima veći uticaj od Ivice Dačića.
Savetnik ministra zdravlja Zorana Stankovića je takođe skrenuo pažnju i na, kako je rekao „mnogo veći problem - ispitivanje lekova na ljudima", istakavši da posle dve godine ispitivanja nema rezultata, a da neko sve vreme za to uzima novac.
Ovo ne samo da je bila možda i najoštrija kritika državnih institucija do sada (i to od jednog činovnika države), već se sve to desilo na RTS-u, a šlag na torti bio je i aplauz (navodno od kamermana) koji se u pozadini čuo na kraju gostovanja Milanovića.
Od prozvanih, jedino su zvanično reagovali tužilac Miljko Radisavljević (istina, sa zadrškom), koji je rekao da su navodi Milanovića netačni i proizvoljni, i Ivica Dačić, koji je istakao da nema pritisaka na policiju u borbi protiv korupcije.
Iako je i Snežana Malović među prozvanima, Ministarstvo pravde nije se oglasilo.
Novinari „Svedoka" probali su da dobiju odgovor, ali bez uspeha: gospodin Homen, državni sekretar u tom ministarstvu, nije odgovarao na naše pozive i poruke, a u Ministarstvu nam je rečeno da niko od nadležnih za komentar - nije u zemlji.
Zoran Stanković, ministar u čijem resoru je očito „zapelo" kada je reč o korupciji, ali i koji je doveo Milanovića za savetnika, rekao je da je za mnoge probleme „prvi put čuo", ali i da svako mora da snosi odgovornost za svoje reči.
Iz zvaničnih krugova se potencira da je Milanović izneo lično mišljenje, pa se svi brane time što se institucije ne bave privatnim stavovima pojedicana?!
Da li je Milanović smeo da kaže ono što je rekao? I drugo, da li saopštavanje informacija, pogotovo ovako oštrih, koje je izneo jedan državni činovnik koji je u svojstvu državnog službenika došao na jedan medij, mogu da se smatraju njegovom privatnom stvari?! Usput, imajući u vidu težinu onoga što je rekao?
- Milanović je rekao ono što bi građani trebalo da znaju. Ne može mu se zamerati što je javno istupio, ako se prvo obratio nadležnim organima, kaže Zoran Stojiljković, predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.
I Vladimir Radomirović iz portala „Pištaljka", koji se bavi izveštavanjem o korupciji, smatra da javnost mora da zna informacije koje je izneo Milanović.
- On je državni činovnik i njegova je dužnost da ovakva saznanja do kojih, silom funkcije na kojoj je, dolazi, da ih saopšti. Međutim, potrebno je da se načini drugi korak i da se postavljena pitanja reše.
U izjavi za „Svedok" Ljubiša Milanović je rekao da ostaje pri stavovima koje je izneo. Osvrćući se na rezervisan stav ministra zdravlja, Milanović je kazao da je Stanković ministar i da će poštovati njegovu odluku.
Prema mišljenju sagovornika „Svedoka", ovo nije prvi put da se u borbi protiv korupcije prst sumnje upire na Tužilaštvo.
- Iz našeg iskustva sa uzbunjivačima znamo da očigledno postoji problem sa Tužilaštvom, kaže Vladimir Radomirović iz portala „Pištaljka".
On podseća na slučaj Biljane Mraović, sudije uz Šapca. Pretpostavlja se da ona nije reizabrana za sudiju zbog korupcije u tom sudu o čemu je i sama upozorila nadležne.
- Pismo žalbe poslala je na sve relevantne adrese, uključujući i Narodnu kancelariju predsednika Republike. Umesto da neko od državnih organa pomogne da se to istraži i da se utvrdi prava istina, iz Kabineta predsednika je to pismo prosleđeno čoveku kog je ona prozvala, pa je taj čovek nju tužio za klevetu. Tačno se zna ko je prosledio pismo, međutim, Tužilaštvo još uvek nije postupilo po krivičnoj prijavi koju je poverenik Šabić podneo protiv nepoznatog lica. Policija je tu uradila svoj posao i utvrđeno je ko je iz Kabineta predsednika u to bio umešan i ko je slao pretnje. Policija je utvrdila i koje je to lice, ali Tužilaštvo odbija da reaguje. Dakle, umesto da se istražuju navodi za korupciju, imamo slučaj da državni organi rade protiv onih koji ukazuju na korupciju, kaže Radomirović.
Upravo je druga oštrica Milanovićevih optužbi išla na račun Kabineta predsednika Tadića, odnosno šefa Kabineta, Mikija Rakića.
Ovo, inače, nije prvi put da se Kabinet vidi kao mesto negativnog uticaja na borbu protiv korupcije, a u tom kontekstu pominje se i nekadašnji sekretar Kabineta, sada član SNS, Vladimir Cvijan.
Na uticaj Kabineta upozoravano je i prilikom rasprave o Zakonu o tajnosti podataka 2009. godine. Šef radne grupe koja je napisala taj zakon bio je niko drugi do tadašnji sekretar Kabineta, Vladimir Cvijan koji je 2010. napustio tu poziciju posle afere oko reizbora sudija i neovlašćenog tajnog snimanja razgovora sa Natom Mesarević, koju je, uz ministarku pravde Snežanu Malović, optužio da su odgovorni za korupciju u sudstvu.
Cvijan je ubrzo po napuštanju službe u Kabinetu predsednika pristupio Srpskoj naprednoj stranci, a spekulisalo se da ima tesne veze i sa kontroverznim biznismenom Slavišom Purićem (DS je optužio Cvijana za angažman u Slap grupi koja je u vlasništvu Purića), koji je uhapšen zbog malverzacija oko privatizacije preduzeća u Čačku.
Navodno, Cvijan je ušao u sukob sa sudstvom, ali i ljudima iz Kabineta kada nije uspeo da „progura" svoje sudije, a sve zbog toga kako bi, navodno, kasnije mogao da ima uticaj na procese koji se tiču Slap grupe i Slaviše Purića.
Prema drugim izvorima, Cvijanov ekspresan prleazak u SNS bio je uslovljen i pretanjama koje su stizale ne samo njemu, već i njegovoj porodici od onih sa kojima je došao u sukob.
Komentarišući reakcije koje su javnosti stigle i komentare da je izneo svoje privatno uverenje, Ljubiša Milanović je za „Svedok" kratko rekao:
- Neka mi daju vlast na šest meseci, ja bih to isterao do kraja. Inače, ovo što sam rekao, rekao sam kao čovek koji radi na takvom mestu i, mislim da je dužan da svoja saznanja iznese u javnost. Uostalom, svako neka radi svoj posao...
Međutim, da li će Milanović imati uopšte šest meseci u tom Ministarstvu, a kamoli ikakvu vlast?
Prema, Vladimiru Radomiroviću iz „Pištaljke", Milanović je i došao u Ministarstvo sa nekim oročenim ugovorom.
- Ugovor je oročen na određeni period. Mislim da će posle ovoga stvari odvijati na neki drugi način i da će nekoliko meseci pre izbora morati da napusti Ministarstvo. A ako dođe do promene vlasti, verovatno će neka buduća vlast računati na njega, kaže Radomirović.
„Duvači u pištaljku", kako se nazivaju oni koji ukažu na korupciju, nemaju baš neka dobra iskustva igde u svetu, a pogotovo u Srbiji gde su mnogi malteritrani i otpuštani. Na čemu će se završiti sve ovo što je rekao Ljubiša Milanović? Da li je ovo još jedna od prolaznih priča, i da li će otvaranje ovih pitanja usporiti one koji, ako je verovati Milanoviću, i dalje sprovode korupciju u zdravstvu i drugde?
Zoran Stojiljković smatra da će doći do korekcije i sa jedne i sa druge strane.
- Organi moraju brže da reaguju, to je jasno. Sa druge strane, svako ko bude imao tu neku vrstu ličnog pristupa, dobro će razmisliti da li će gledati da to medijski i marketinški naplati.
Kako god, dugovi u zdravstvu se i dalje gomilaju. Kako je izjavio ministar Stanković, postojeći dug od 32,3 milijarde dinara preuzeće država. Prevedeno - dugovi nastali u zdravstvu svaliće se na leđa poreskih obveznika.
Zapravo, ispostavlja se da su već godinama ovde svi zadovoljni: i ovce su site, a i lopovi na broju!
E.R.S.
Ombudsman Saša Janković: |
Istup savetnika ministra zdravlja - predizborna kampanja SNS ili G17? |
Ko je Miki Rakić? |
http://www.svedok.rs/index.asp?show=80506
Нема коментара:
Постави коментар