Dačić: Klinton falsifikuje istoriju
Izvor: Tanjug
Beograd -- Sporazum o kulturnoj bašitni na KiM koji su potpisale Hilari Klinton i Atefete Jahjaga je pokušaj da se falsifikuje istorija kaže zamenik premijera Ivica Dačić.
Prema njegovim rečima, ovim sporazumom srpske crkve na Kosovu prikazuju se kao kosovska kulturna baština.
''Malo smo pomešali stvari. Na Kosovu su se 1389. godine sukobili Srbi i Turci, a ne Srbi i Albanci, i boj se desio na Kosovom polju'', kazao je Dačić.
Prema njegovim rečima, danas ispada da je kosovska kulturna bašina ono što su oni pokušavali da unište nekoliko vekova. Na temeljima srpskih crkava gradili su džamije, a danas kažu da je to kosovska kulturna bašina, istakao je Dačić.
Sve to se radi da bi se dokazalo da srpska istorija ne doseže do desetog, jedanaestog, dvanaestog, trinaestog veka na Kosovu i Metohiji, kazao je Dačić i dodao da je to istorijski falsifikat na koji država Srbija treba da reaguje.
"Zaštititi srpsku kulturnu baštinu"
Srbija će se u Komitetu za svetsku baštinu Uneska zalagati da se pitanje zaštite kulturnih dobara od svetskog značaja depolitizuje, kaže Jasna Zrnović.
"Borićemo se da sprečimo bilo koji pokušaj da se 'kosovizuje' srpska baština na KiM. Totalno je neprihvatljivo da bilo ko pokuša da predstavi Gračanicu, Dečane ili Pećku patrijaršiju kao 'kosovsko kulturno nasleđe", rekla je Zrnovićeva.
Generalna sekretarka Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom je tako reagovala povodom sklapanja bilateralnog sporazuma o zaštiti kulturnih dobara na Kosovu, koji su u sredu potpisale američka državna sekretarka Hilari Klinton i kosovska predsednica Atifete Jahjaga.
"To je direktan napad na srpski identitet te stoga predstavlja kršenje ljudskih prava svih Srba, gde god se oni trenutno nalaze", kazala je Zrnovićeva.
Ona je istakla da sporazum koji su potpisale Klintonova i Jahjaga za Srbiju "nije pravno relevantan".
"U ovom trenutku nije ni moguće dati konkretno mišljenje na tekst, jer nam on nije dostupan. Važno je naglasiti da Srbija, pošto je ovo bilateralni sporazum, njegovo donošenje nije mogla da spreči. Naša zemlja se trudi da utiče kada je reč o sprovođenju međunarodnih sporazuma i konvencija koje je kao država ratifikovala. U takvim slučajevima, takozvana država Kosovo totalno je nemoćna", rekla je Zrnovićeva.
Ona je kazala da u skladu sa odredbama Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine, čije su zemlje ugovornice i Srbija i SAD, "naše svetinje ne mogu pripadati nikome sem onog u čijem su vlasništvu".
"A to sigurno nije takozvana država Kosovo", istakla je Zrnovićeva.
Zrnovićeva je rekla da srpske stručne službe brinu o kulturnoj baštini na KiM zajedno sa njenim vlasnikom, Srpskom pravoslavnom crkvom, ali da se njihov rad, kretanje i dopremanje materijala odvijaju u otežanim, skoro nemogućim okolnostima.
"Zbog toga, između ostalog, na međunarodnom planu insistiramo kod svih relevantnih organizacija i institucija da snage Kfora ne povlače svoje jedinice sa puktova sa kojih čuvaju manastire kao i da se zbog osetljive bezbednosne situacije obezbedi njihovo trajno prisustvo i preuzme odgovornost za čuvanje objekata", zaključila je Zrnovićeva
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=12&dd=17&nav_id=566415
Нема коментара:
Постави коментар