среда, 7. децембар 2011.

Косово - најскупља европска лаж

Косово - најскупља европска лаж

Вести | 08.12.2011 | 00:19

 

Ако је веровати ЕУ, објављеним документима и Едити Тахири, Србија је пристала на интегрисано управљање границом ("IBM - Integrated Border Management") са Косовом. Једино још српско интегрисано управљање самообманом, Косово и Метохију види у европској Србији

Ако проевропска коза лаже, не лаже њен европски рог! Србија је 2. децембра у Бриселу пристала на интегрисано управљање границом са Косовом, а не административним прелазима, надајући се да ће одобровољити вољу Немачке и Аустрије и 9. децембра постати кандидат за члана ЕУ.

Оригиналан текст споразума, који је могуће прочитати на сајтовима ЕУ, крије језичко-правну подвалу. Она у Србији треба да маскира остваривост политике "и ЕУ и Косово", а да истовремено омогући даље одржављење јужне српске покрајине.

У документу "Agreement on IBM" пише да је Србија је пристала на формулацију "integratedmanagement for crossing points (IBM)". На први поглед, то је интегрисано управљање некаквим прелазима. Али, само ако се занемари врло значајна скраћеница "IBM", присутна и у наслову документа!

Та скраћеница, која у наставку текста преузима потпуни примат, означава нешто сасвим друго од онога што причају српске власти: "Integrated Border Management ". Интегрисано управљање границом! Управо оно о чему је Едита Тахири причала све време и што одавно постоји у српским документима, који су за циљ имали приближавање државе ЕУ.

Подсетимо, влада Србије усвојила је 26. јануара 2006. године Стратегију интегрисаног управљања границом, која је била један од стратешких докумената за успешно спровођење Споразума о стабилизацији и придруживању. Тај потез тада је представљен као "инвестиција за будуће чланство у ЕУ".

Стратегија је заснована на Националној стратегији за приступање ЕУ и "реформским процесима" заснованим на документу "Европско партнерство". Управо Стратегија интегрисаног управљања границом Србије садржи фамозни "IBM" из споразума Стефановић – Тахири.

У том српском документу из 2006. године, који треба да повеже рад различитих служби и министарстава на границама, дословно пише: "ЕУ увела је концепт интегрисаног управљања границама (IBM), који није нов, пошто су државе кандидати (сада државе чланице) ЕУ у последњих неколико година развиле сопствене системе управљања границама у оквиру интегрисаног управљања границама (IBM)".

Али, ни овде није крај. Документ на којем се заснива концепт интегрисаног управљања границама за западни Балкан је Регионални програм „CARDS"-а за западни Балкан – вишегодишњи индикативни програм 2002 - 2006 (MIP)". Према том документу, државе западног Балкана нису имале свеобухватан приступ управљању границама, што је доводило до лоших резултата.

Пошто су проблеми толико били испреплетени, да се одвојено не могу ефикасно решавати, свеобухватан приступ управљању границама представља једино решење услед чега „земље суседи морају побољшати сарадњу у области управљања заједничким границама".

Очигледно је да споразум Стефановић – Тахири садржи све пажљиво припремане одредбе из ранијих докумената, усвајаних на основу захтева ЕУ и у циљу приближавања Србије ЕУ, укључујући и концепт интегрисаног управљања границама ("IBM") који се односи искључиво на земље суседе.

Ако је веровати ЕУ, објављеним документима и Едити Тахири, а јесте, Србија је пристала на интегрисано управљање границом ("IBM - Integrated Border Management") са Косовом. Једино још српско интегрисано управљање самообманом, Косово и Метохију види у европској Србији.

"Тренутак истине" је квиз, који додирује најинтимније детаље људских живота, али и сам неукус. Учесници квиза најпре буду подвргнути полиграфском тестирању. Када јавно одговоре на интимно, често врлонепристојно питање, одговор се упоређује с резултатима на полиграфу.

Србија је дошла до свог тренутка истине. Оно што су њени политичари говорили јавно не одговара бриселском "полиграфу". Србија је, због стицања статуса кандидата, "де факто" пристала на интегрисано управљање границом са Косовом.

Остаје да се види на шта ће српски политичари тек морати да пристану како би начинили следећи бирократски корак ка чланству у ЕУ, која више не нуди благостање, просперитет и стабилност. Наравно, најзанимљивије било би видети шта о европским интеграцијама Србије каже полиграф! А одмах потом и народ Србије.

Бранко Жујовић

 

http://serbian.ruvr.ru/2011/12/07/61745977.html

 

Нема коментара: