недеља, 28. септембар 2014.

ИНТЕРВЈУ: ОЉА БЕЋКОВИЋ, аутор емисије „Утисак недеље”

ИНТЕРВЈУ: ОЉА БЕЋКОВИЋ, аутор емисије „Утисак недеље"

Зашто сам забрањена

Једина лепа вест је откриће да се у тој спрези власника медија и власника државе дата обећања поштују и испуњавају

Фото Бета

„Утисак недеље", вероватно једина ТВ емисија којој није потребно објашњење или жанровско сврставање, почињала је речима: „Утисака пуна глава, утисци нису досадни".

Када је у петак увече управа Б92 саопштила да се та емисија одлаже до даљњег а ауторка чувене емисије Оља Бећковић да је емисија забрањена, створен је још један велики медијско-политички случај.

Разговор с Ољом Бећковић почињемо питањем којих утисака је пуна њена глава.

– Имам утисак да је у саопштењу које је издала пи-ар служба Б92 дошло до две озбиљне грешке у куцању. Тамо се наводи да се емисија „Утисак недеље" одлаже до даљњег. Права реч је да је емисија забрањена. Каже се да сам одбила договор, истина је да сам одбила ултиматум или уцену, коју већ реч више волите.

Које аргументе је пословодство износило у преговорима с вама и како сте ви те аргументе тумачили? Како се догодило да „Утисак недеље" постане препрека за развој, реформе програма телевизије чији је био заштитник знак?

Уместо аргумента, постављен је јасан ултиматум. Савременим језиком уцена то гласи овако: Имамо упутство да емисија не може да крене да се емитује док не потпишеш да од 3. новембра прелазиш на инфо канал. Сви покушаји да добијем било какав сувисли одговор на питање зашто ме уцењују на тај начин остали су безуспешни. Нисам имала никакав оригинални захтев, осим да пословодство поштује уговор који имам до марта.

А та образложења да би ви заправо требало да будете окосница новог канала?

Бесмислене приче о томе да власник жели да изгради инфо канал и да ми понудом да баш ја будем пионир на непостојећем кабловском каналу чини велику част, нисам успела да протумачим другачије него да га је неко погрешно обавестио да немам мозак. Каприц да ми се забрани да радим емисију док не потпишем да страшно желим да ме од новембра више нико не гледа не умем да разумем другачије осим да је и власник од неког добио упутство да морам да будем склоњена. Једина лепа вест је откриће да се у тој спрези власника медија и власника државе дата обећања поштују и испуњавају.

Шта се то догодило после емисије у којој је гост био Владимир Поповић Беба, а пре него што је отказана наредна емисија у којој је требало да гостује министар културе Иван Тасовац? Јесте ли то доживели као очигледан политички притисак или су вам у управи ТВ понудили неко логично, прихватљиво објашњење?

Ових дана из разговора с разним људима откривам да сам једна од ретких која још тада није разумела да је емисија скинута и да сам последњи пут рекла лаку ноћ из студија Б92. Дванаест година уназад, по уговору, емисија иде до 15. јула, па поново креће 1. септембра. На крају последње емисије, 30. јуна, најавила сам да следеће недеље гостује министар информисања и културе Иван Тасовац. Два дана касније сам обавештена да је време да идем на распуст, односно да ми се сезона скраћује за две емисије. Будући да имам слаб таленат да се сећам глупости, заборавила сам аргументацију. Пред почетак јесење сезоне, десило се исто. Јављено ми је да сам слободна још три недеље и да је 21. септембар идеалан датум за почетак. Пет дана пре тог датума позвана сам на састанак где ми је без икакве најаве уручен ултиматум да се у року од 24 сата изјасним о инфо каналу.

Јесте ли у свему што је претходило одлуци да се „Утисак" не емитује видели јасан политички рукопис и како бисте га ви дефинисали? Да ли вам је неко из управе телевизије рекао да има проблеме с Владом или Вучићем због вас, емисије?

То ми је речено небројено пута, најчешће петком кад се објаве гости.

Ако је било тих притисака, скидања емисија, остаје нејасно зашто о томе нисте обавестили јавност?

Нисам обавештавала јавност зато што ми је било важније да притиске побеђујем својим радом и неодустајањем од начина како правим емисије. Поред тога, нисам желела да угрозим радна места људи чији је посао био да ми преноси ставове кабинета.

Како одговарате на оцене да ваша емисија није жртва неког политичког центра моћи већ закона тржишта које је на Б92 увео и „Великог брата" и читав низ наводно популарних и истински бесмислених емисија, па је „Утисак недеље" остао само реликт прошлости, инцидент између две лагане, булеварске емисије? Да ли вас је убила „тешка реч"? Или је можда само телевизију притиснула тежина економских интереса њених власника?

Ових дана слушам цинична објашњења да нисам разумела да су прошла Титова времена, да је телевизија приватно власништво, да власник има сва права да мења концепције, а нарочито да су економски интереси приоритет. Слажем се са свим, једино баш нисам уверена да су прошла Титова времена. Уз то, имам неколико питања на које нисам успела да добијем ниједан одговор који није увредљив. Који би то био пословни интерес да се најгледанија и најисплативија емисија пребаци на непостојећи канал? Како да разумем економски интерес кад ми се нуде знатно бољи финансијски услови за прелазак на канал без гледалаца и оглашивача? Да ли су покушали да ме купе? Ко ме је толико потценио да је помислио да могу да прихватим тако непристојну понуду? Да ли је уопште постојала искрена намера да се направи јак инфо канал, како нас убеђују? Који је то медијски геније који верује да телевизија може да се изгради за четири недеље и да постане конкурентна? Зашто је одбијен мој предлог да потпишемо протокол о добрим намерама, да сам спремна да пређем на инфо канал оног часа кад се изгради и кад тамо пређу и све друге информативне емисије, „Инсајдер", „Кажипрст", „Вести"? Да ли се гради телевизијски канал или самица за мене? Да ли ме то шаљу на друштвено користан рад?

Годинама водите вероватно најутицајнију политичку емисију на телевизији. Какве сте поруке од разних лидера добијали и како бисте, укратко, упоредили медијске слободе за време Милошевића, Ђинђића, Коштунице, Тадића или Вучића?

Најбаналнијом и, како то често бива, најтачнијом реченицом: „Ово никад
није било".

Б. Бачевић

објављено: 28/09/2014

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Zasto-sam-zabranjena.sr.html

субота, 27. септембар 2014.

Đoko Kesić - Kopači tuđih grobnica

FAJRONT - Đoko Kesić

Kopači tuđih grobnica

Šef delegacije EU u Srbiji i raniji britanski ambasador u Beogradu, ekselencija Majkl Devenport, ne liči na diplomatu, podseća na štimera klavira iz Minska. Kažu da je dobar čovek. Možda. Kažu da je prijatelj Srbije, što pokazuje na čudan način. On bi da nam određuje koga da pozovemo na večeru. Da se bar izvinio zbog bestijalnog NATO bombardovanja Srbije, možda bismo ga malo uvažavali.

 

Mi jesmo država bez granica, praktično bez vojske, samostalne spoljne i unutrašnje politike, u suštini smo društvo bez suvereniteta. Verovao bih da za nas ima nade da smo u poslednjih 10 godina bar jedno beogradsko ćoše nazvali imenom Aleksa Salmonda. A morali smo, ne zbog kurčenja, nego zbog samopoštovanja. Aleks Salmond je premijer Škotske u ostavci. To je onaj čova koji je razvalio Ujedinjeno Kraljevstvo, samo nema ko da im to javi, bez obzira na to što su Škoti ostali u okviru oronule pljačkaške imperije. Ali Srbi ne treba zbog toga da odaju počast gospodinu Salmondu, nego zato što je on u proleće 1999, kad je počela NATO agresija na Srbiju, optužio NATO i britanske političare za "neoprostivo ludilo", a Tonija Blera, britanskog premijera i najvećeg zagovornika agresije, proglasio neuračunljivim.

Svet veruje da je premijer Salmond izgubio na referendumu u Škotskoj. Aleks Salmond nije pobedio, ali su zasigurno izgubile Amerika i Engleska, kopači tuđih grobova, najveći izvoznici "demokratskih ratova i pogibija" i najčešći nezvani posetioci tuđih poseda. Temelje njihove kuće počeli su da urušavaju lokalni nacionalni separatizmi podstaknuti američko-britanskom politikom. Oni su im dali legitimitet sa Kosovom i taj vulkan niko ne ugasi.

SAD i Britanija imaju svoj najznačajniji izvozni artikal. To je rat. Svoj izvoz vešto pakuju u dramatičnu laž putem interneta i moćnih TV mreža. Tako su izmislili Norijegu, pa su ga ubili. Slično je prošao i Osama bin Laden. Ružičastim revolucijama su razbili SFRJ, ubili Miloševića, zapalili sever Afrike i Bliski istok, proizveli islamski fundamentalizam, pa mu sad objavili rat. Zapalili su građanski rat u Ukrajini da bi ušli u utrobu Rusiji, pa sad pitaju: "Zašto Putin dolazi u Srbiju?"

Šta žulja Amere i ekselenciju Devenporta? Povratak Rusa na Balkan. Sad su sporni "Južni tok", Putin u Beogradu i Dodik, koji voli Ruse. Oni žive na matrici koju je objasnio Met Dejmon u jednom od onih filmova na klišeu "Bornovog identiteta", gde igra nepobedivog agenta CIA. Agenta Borna pita njegov italijanski kolega: "Ko ste vi Amerikanci? Nemci imaju energiju, Englezi tradiciju, Francuzi vina, Italijani možda muziku. A šta vi imate?" Born zbori kao Aristotel: "Svi ste vi prolazni, samo je Amerika večna". Mi nismo ni večni ni moćni. Šta nam je činiti, a da se ne stidimo sami sebe?

http://pressrs.ba/sr/vesti/komentar_dana/story/70591/Kopa%C4%8Di+tu%C4%91ih+grobnica.html

уторак, 23. септембар 2014.

SPC: Imate prava da paradirate, ali ne o trošku poplavljene, moralno i ekonomski osakaćene Srbije!

SPC: Imate prava da paradirate, ali ne o trošku poplavljene, moralno i ekonomski osakaćene Srbije!

Srpska pravoslavna crkva i ove godine je protiv i osuđuje održavanje Parade ponosa, koju vidi kao "besprizorni" skup nametnut Srbiji i Beogradu, i poručuje da njeni učesnici imaju pravo da paradiraju, ali samo o svom i trošku svojih nalogodavaca.

"Imate pravo da paradirate, ali samo o svom trošku i trošku svojih nalogodavaca, ma kako se oni zvali, kako za paradu, tako i za obezbeđenje, no ne o trošku Srbije - bombardovane, razorene, moralno i ekonomski osakaćene, osiromašene, poplavljene, na stub srama prikovane", navodi se u saopštenju SPC, koje je potpisao patrijarh Irinej.

Da li zbog "suštinski apsurdnog paradiranja" država treba da u trenutnoj nemaštini troši milione za obezbeđenje "šačice sugrađana" i njihovih gostiju za paradu od nekoliko stotina metara u centru Beograda, pita SPC.

"Ovih dana se ponovo nasilno nameće besprizorna gej parada Beogradu i Srbiji. Organizatori ovakvog paradiranja i njihovi mentori iz Evrope ne žele da izvuku pouku iz onoga što su prouzrokovale prethodne parade", ističe patrijarh i upozorava na sve opasnosti koje parada može da izazove "na obe strane".

Prethodne parade su, kako se dodaje, izazvale otpor ogromne većine građana, nemire i izazivanje agresivnosti, buđenje rušilaštva i destruktivnosti kod nekih slojeva društva, posebno mlađih...

SPC je upitala organizatore i učesnike parade da li se zaštita njihovih privatnih prava sme i može ostvarivati "ponižavanjem i gaženjem moralnih osećanja ogromne većine čovečanstva".

"Ako je gej seksualno opredeljenje opravdano i treba ga propagirati, na osnovu čega to isto ne važi i za pedofiliju, masovno raširenoj u zapadnom svetu, incest... Po čemu je njihovo pravo manje pravo od takozvanog prava vaše seksualne (dez)orjentisanosti", navodi SPC.

SPC učesnike skupa pita i "zar ste toliko zaslepljeni svojom pohotom i egoizmom" da vam ne smeta stavljanje celog državnog aparata u svoju službu i velike neosnovane troškove organizacije parade.

"Samo vaše nastojanje da svoje parade nazivate parade ponosa, ne svedoči li nesigurnost vaše savesti u ispravnost vašeg opredeljenja i načina življenja", navodi patrijarh.

Takođe, organizatore SPC pita da li paradom pokušavaju da nametnu svoj stil življenja drugima "naročito neiskvarenoj deci i neiskusnoj omladini" zbog čega su, kako se navodi, s punim pravom zabrinuti njihovi roditelji i vaspitači. 

http://www.pressonline.rs/info/drustvo/328125/spc-imate-prava-da-paradirate-ali-ne-o-trosku-poplavljene-moralno-i-ekonomski-osakacene-srbije.html

субота, 20. септембар 2014.

Ratko Dmitrović: Sedlo belog konja

Sedlo belog konja

Objavljeno u: Komentar nedelje

 

      20 Septembar, 2014 Subota u 10:22

 

Predanje kaže (pisane tragove ove vrste komunisti nisu ostavljali) da je Josip Broz zvao Staljina moleći ga da dopusti ulazak partizana na čelu oslobodilaca u Beograd, oktobra 1944. godine, skupa sa jedinicama Crvene armije. Staljin se, kaže ova priča, složio, rekavši Titu da se javi Vladimiru Ivanoviču Ždanovu, gardijskom general-lajtnantu tenkovskih jedinica Crvene armije, heroju Staljingrada, koji je pre ulaska u Srbiju, oslobodio Bugarsku i Mađarsku od Nemaca, a tih dana svoju armiju već rasporedio na rubnim delovima glavnog grada slomljene Kraljevine Jugoslavije.

 

Tako je Peko Dapčević na belom konju ujahao u Beograd. Na Terazijama se zadržao tek da ga vide i slikaju, a potom u galopu odjurio na Dedinje, gde je zauzeo jednu od tri najbolje vile na tom čuvenom beogradskom brdu i uselio se u nju.

Decenijama se jedna ulica u centru Beograda, kako i dolikuje, zvala po generalu Ždanovu. Onda su Ždanova iz centra grada odgurali u Pinosavu, ako znate gde je to.

Pre neki dan, odlukom Skupštine grada Beograda, Peko Dapčević je dobio svoj bulevar u centru glavnog grada Srbije. Čime je Dapčević zadužio Srbiju, Beograd, građane Srbije? Oslobodio ih od Nemaca? Ne, bez Rusa partizani o tome nisu ni sanjali. Ili, kakvo je to dobro Srbima dao Koča Popović? I njegovo ime je na istoj sednici Skupštine Beograda okačeno na zidove zgrada jedne od ulica u centru grada. Ta se zvala Zagrebačka. Nemojte se opterećivati pitanjem kako je sve to moguće, kad i sami znate da je u Srbiji sve moguće.

Beograd danas, i na ovaj način, slavi i odaje priznanje onima koji su 1944/45. godine u tom gradu pobili više od 30.000 Srba, uglavnom iz tzv. srednjeg sloja; doneli zakon o zabrani povratka nekoliko stotina hiljada proteranih Srba i Crnogoraca na Kosovo; koji su Srbiji prikačili dve autonomne pokrajine (Kosovo i Vojvodina) a Hrvatskoj, na primer, nijednu, mada je bilo istorijskog i svakog drugog opravdanja za tri (Dalmacija, Istra, Krajina); koji su 1974. godine doneli Ustav skrojen za rastakanje Jugoslavije na šest država. Radi li se ovo iz neznanja ili su još na snazi zaključci Četvrtog kongresa KPJ, održanog u Drezdenu, 1928. godine? Tada je donet plan rušenja Jugoslavije, i sve što se kasnije događalo, do današnjeg dana, odvija se po tom planu.

U Beogradu ne postoji ulica Mome Kapora (niko Beograd ni približno nije opisao i nacrtao kao on), nijedan prolaz u glavnom gradu ne nosi ime patrijarha Rajačića, ni velikog pesnika, Beograđanina, Sime Pandurovića (mnogi ga stavljaju ispred Dučića, pročitajte njegovu pesmu „Julsko veče"), a Stevan Mokranjac je dobio nekakav sokak u Vrčinu.

Ima li od dva miliona Beograđana ijednog koji ne zna pesmu „Beograde" („On ima čudesnu moć da svetlom ispuni noć…"), iza koje kao autor i izvođač stoji Duško Jakšić. Kako smo se odužili tom čoveku? Više su, ako ćemo mak na konac, Beogradu dali Tin Ujević i Antun Gustav Matoš, nego Peko Dapčević i Koča Popović. Ali, oni, ko im je kriv, nisu bili članovi CK SKJ, niti su sedlali bele konje. 

Piše: Ratko Dmitrović za novosti.rs

 

субота, 13. септембар 2014.

Русији не треба примирје већ ослобођење целе Новорусије

Александар Дугин:

Стрелков и Путин,
или
Русији не треба примирје већ ослобођење целе Новорусије

  Игор Стрелков је жив и здрав. Њега су приморали да напусти ДНР и све позиције, пошто као човек који је предан само руском свету, није пристајао да игра по правилима диктираним игром пуштања низ воду Новорусије, која је с почетка маја почела да преузима иницијативу у Москви. Постао је смртно опасан за шесту колону. И путем подлих интрига шеста колона је успела да убеди руководство Русије да га повуче назад.

  Од самог почетка конфликта ја сам погнозирао немилосрдан окршај између патриота и шесте колоне у бици за Новорусију. Све је испало управо тако. Стрелков је постао симбол доследног несавитљивог патриотизма. Сурков, када се вратио на власт, постао је нешто скроз супротно-оваплоћење олигархије, компрадорске буржоазије и остатка остатака Јељцинове породице, то јест постао је главни у игри пуштања низ воду Новорусије.

Но Стрелков не би отишао са позиције какво год да је стање, осим под следећим ултиматумом: одлазиш из ДНР, ми пружамо помоћ у тој мери која је потребна да се промени однос снага. Стрелков је постао име Руског Пролећа и слика руске легенде. Ако би помоћ дошла док је он на положају, покренуо би Велику Офанзиву и буђење народа било би неповратно-не само у Новорусији већ и у самој Русији. Да ли сте сви обратили пажњу на преокрет у војном смислу на крају јула, у исто време са одласком Стрелкова? Да ли сви памте изјаву Захарченка о доласку у помоћ 1200 бораца? Присетите се од којег момента су медији хунте почели да вриште на сав глас о руској вoјсци у Новорусији? Када је била разбијена блокада Доњецка и Луганска и када смо напредовали ка Мариупољу?

Паралелно са војним успесима Новорусије заоштриле су се тамне политичке интриге. У Москви, једни се баве реалном помоћи, а други се баве политиком. И дневни ред једних и других битно се разликује. Одлазак Стрелкова лишио је ДНР војно-политичког центра. После тога почели су деградациони процеси у руководству обе републике Донбаса. Игра пуштања низ воду добила је попустљивији систем. То је  по правилу довело до противуречних декларација, као нпр. Минске декларације, а затим к веома двосмисленим корацима Антјуфејева, који је почео уништење тих снага, које су постојале у ДНР. Где је Сурков тамо су лаж, интриге, подлост, симуланти, издајице и крах. У таквој средини, херојске личности попут Игора Стрелкова не могу да живе, као што не могу ни у сумпорној киселини.

Али не треба за све окривити само Суркова. Он је део разгранате мреже Русије из деведесетих година, проамеричке олигархије, либерал-реформатор, страни агент. И он има савезнике у свим нивоима руске власти-од председничке администрације до владе. Такве групе постоје и међу паравојним формацијама и обавештајним службама. Зар се у касним осамдесетим и деведесетим сарадња руских обавештајних служби са америчким и европским није подстицала. Дуго времена је контра-обавештајном службом управљао Примаков, који је у врх власти прогурао више сумњивих личности.

После Крима цела ова мрежа је доведена у ратно стање. Низ (повећи!) људи блиских Путину је директно и отворено стао против његове одлучне позиције по питању Украјине и Крима. А када је почео устанак у Новорусији, шеста колона је подигла побуну против Путина. За сада је то кадровски устанак и активна саботажа. Уз подстицање Запада, агенти шесте колоне ће очигледно кренути у нову рунду, усмеравајући ситуацију ка руском Мајдану.

Александар Дугин

Патриота веран Путину, Игор Стрелков, оличење пробуђеног народа, у таквој ситуацији је постао камен спотицања. Ето и разлога његовог ултимативног опозивања из ДНР. За Стрелкова је помоћ за ДНР довољна за  промену односа снага нешто најважније, а Путин – врховни командант. Он је отишао само из та два разлога. Помоћ је кренула и ступила је наредба о одласку. И, колико ја схватам, он не планира да седи скрштених руку и има намеру да продужи своју борбу за Русију и Руски Свет, коју није започео данас, и коју је водио на фронтовима Босне, Придњестровља, Чеченије, Крима и Донбаса, а такође у редовима Федералне службе безбедности Руске Федерације, где је у чину пуковника одслужио 16 година. Постоје људи који служе из страха, а постоје и ти који служе по савести. Стрелков-он је за савест, војник савести.

Он служи Русији као Идеји, као Историји, као Народу, као Империји. С његовим одласком у Новорусији видимо две тенденције:

1. Дошла му је обећана помоћ у замену за одлазак ( почела Офанзива )

2. Игра пуштања низ воду је почела да се у Новорусији понаша као код куће, не сусрећући се са противљењем несавитљивог патриоте Стрелкова и доњецких револуционера из првог таласа који су се ослањали на њега. Ето у каквој ситуацији су почели преговори о миру. Порошенко се налази у страху због очигледног краха војне операције (АТО) и њеног скоро потпуног уништења. Али руска игра пуштања низ воду,  у замену на обећање повлачења санкција или обуставе треће мобилизације, жури на помоћ хунти, која је, захваљујући војним успесима Новорусије, постављена на ивицу амбиса. У Финској су предају Новорусије на тајним преговорима са Саветом за иностране односе покушали да остваре наследници Примакова. То је директна саботажа Путинових патриотских одлука. У самој Русији, кроз либералне мреже, отворена је хајка на патриоте – оцрњују их, демонизују, клевећу, оптужују за „фашизам" и све смртне грехове. Један од главних мета је постао Игор Стрелков. Ми улазимо у веома тежак период: пуштајући Новорусију низ воду, шеста колона спрема свргавање Путина.

Да, он је јак и одлучан, али политичка елита Русије која се формирала осамдесетих и деведесетих година, састоји се скоро потпуно од либерала, западњака и националних издајника. Чак и људе који су заједно са Путином дошли на власт, та корупцијска средина је сломила, приземљила и покварила. Како? Видимо ово на примеру Новорусије: исплативо је политичарима да се укључе у афере, почињу интриге, сукоби, подмићивање, обмане и пуштање низ воду.

Испуштајући Новорусију ми губимо Крим, ма шта нам год обећавао Запад кроз мрежу својих страних агената. И најважније: ми испуштамо Руску Идеју, обмањујемо очекивања Руског Народа који је почео да се буди, окупља и враћа веру у себе. То неће успорити удар на Русију. Опет се враћамо на критичну тачку-налик на Смутно Време или октобарску револуцију. И опет, као што често бива у руској историји, владар је одсечен од народа, окружен издајничком елитом, која мрзи и народ и њега самог, и подлом игром опозиције. Сви разговори о „лукавом плану" су само наивна маштања.

Путину је сада веома тешко. Он не одлучује да се опклади на народ и пође у, наметнут од Запада рат, до коначне победе ( који је тако близу! ). Али њега елита ( шеста колона ) отворено издаје. Иза личне оданости скривају се хладни и одани само капиталу страни агенти, „шпијуни за Путина". У Библији је речено: На истом том месту на којем је богатство твоје, тамо нека буде срце твоје.  Њихово богатство је у страним банкама, тамо на Западу су њихове породице и виле. Зато је њихова лојалност лажљива и користољубива. Они имају другог бога – Мамона и Левијатана. Само Народ може бити истинска подршка владару у критичној ситуацији. Народ и његова политичка претходница. А име те претходнице је Игор Стрелков.

Нама није потребно примирје, већ ослобођење целе Новорусије. Ми морамо да ставимо тачку на нацистичко понашање хунте. Време лажног и нарученог патриотизма у духу Селигера и „нашиста" је прошло. Нама је потребна права Конзервативна Револуција, и она ће проћи много лакше и глађе, ако Револуција крене одозго.

извор: Правда

09.09.2014. - 23:45

http://www.vozd.in.rs/stav_217.html

четвртак, 11. септембар 2014.

Матијa Бећковић: Кућишта су црквишта

Кућишта су црквишта

четвртак, 11 септембар 2014 10:45

 

Високо сте ме одликовали када сте ме позвали да будем с вама на овај дан на овом месту овим јединственим поводом.

Кажу да је камење задржало људски мирис више него људи. У ту истину уверава нас и камење око кога смо се окупили и које би, кад би умело говорити више рекло него што ћете од мене чути. Али и ћутећи оно говори свакоме ко уме да га чује.И зато су се данас у Зминици, на Дурмитору, окупили и живи и такозвани мртви, како их је назвао један савременик.Они који су прегнули и учинили ово свето дело отрли су сузе овом камењу које је дочекало оно што је одавно зарадило и заслужило да буде узидано у храм. И сад кад га имамо онебесано и преображено у богомољу можемо да призивамо људе који су се овде рађали, да замишљамо како су живели и изгледали, а лако нам је погодити у шта су веровали, шта би рекли кад би устали и шта би волели да ми кажемо у њихово име - на овај дан.

Кад сам писао стихове: „Да смо као што нисмо /Могли смо створити нешто /Не нешто него кућу /Па нека стоји пуста / Као што хоће /Али да се зове наша / Као што неће" – нисам ни слутио да се и стихови могу тумачити као снови и обистинити у сасвим супротно од оног што говоре. Данас и сав Дурмитор и ктитори и Бојовићи и ми заједно с њима, можемо рећи: "То смо то што јесмо /Створили смо нешто /Не нешто него кућу / И не било коју /Него цркву / И не било чију /Него српску православну /И не било где /Него на нашој старевини / И посветили је не било коме /Него Светоме Георгију Победоносцу /Крсној слави нашега дома /И не само нашег дома /Него и заветном дану целог племена /И не само нашег дома и племена / Него заштитнику српских династија Немањића, Петровића и Карађорђевића / И не само српских /Него и руске династије /И не само династије / Него и целе Русије „

Не могу да одолим, а да овде не споменем и оног мог Ровчанина који је ишао у Котор да купи икону Светог Луке, своје крсне славе. Кад су му показали икону његовог заштитника на којој је приказан бос и стоји поред вола показао је на другу. Рекли су му да то није Свети Лука него Свети Ђорђе. Свеједно, то је јунак који ми једино може помоћи, а овај други је као и ја, да може помоћи помогао би самом себи. Тако је овај Ровчанин свог Светог Луку славио са иконом Светога Ђорђа.

То је онај Свети Ђорђе, ратни друг Стевана Немање, који му је као уздарје подизао храмове за све оно што је учинио борећи се на српској страни с Христовим копљем у руци. То је онај Георгије чије је посрбљено име Ђорђе на чији се дан родио и са собом донео име и вожд Карађорђе. Онај Георгије који је својим мучитељима рекао: "Пре ћете ви изнемоћи мучећи ме, него ја мучен!" Онај коме се Бог јавио речима: "Не бој се, Георгије, ја сам с тобом!" А те речи нису речене само њему пре 1700 година,него преко њега и нама и свим хришћaнима, за сва времена.

Сазвежђу храмова Светог Ђорђа око којих је саденута Црна Гора, од оног под Горицом у којој је крштен Немања, преко Бијеле, Требјесе и Мратиња на Дурмитору, да споменемо само неке у Будимљанско никшићској епархији, придружује се и храм Светог Георгија, а где би пре него на у Зминици, а ко би га подигао, ако не дурмиторци, бојовићи и бојовници Светог Ђорђа, војсковође и војници, Христови јунаци, мученици и заточници.

Пошто не могу споменути све, како би ваљало, идући од имена до имена, издвојићу једино ону за коју знам да ми нећете замерити, Јану мајку витеза Николе Бојовића, коjу су убили а он je опростио живот убици. Да споменем Богдана, Бошка, Михаила, Илију… знајући да нису били једини Богдан, Бошко, Михаило, Илија … у родослову Бојовића који су то име носили, откад је овде пропирена ватра, па нека заступају и призову и своје имењаке и све остале са свих страна.

У овом часу помишљам како би славно и свето дело учинили кад би овај пример следили и други и сва кућишта широм Црне Горе президали и овековечили у богомоље. Свака поштена кућа је и била црква ,а шта су кућишта него црквишта, заливена и освећена крвљу хероја и мученика. И шта би било светије него разур толиких домова овенчати и овековечити. Сваки смртник који је овде поштено проживео свој век, мученик је који заслужује бесмртни памјатник, а поготово они који су у наше дане носећи косовске ране као Христове стигмате, пали на пољу части, за краља и отаџбину, за крст часни и слободу златну, а та част је постајала тим већа и светија што је скупље плаћана. Ако бисмо онебесали сва зидиништа, згаришта и пустолине, да уместо дима који је пролазио кроз оџаке, задими и замирише тамјан, озвездали бисмо своју очевину и показали се достојни и својих оџака и својих предака. А све зато не би ли се такви људи поново рађали и појавили међу нама.

Она аждаја коју је погубио Свети Ђорђе у првим вековима хришћанства, није била ни прва ни последња, али је изгледа била понајмања.

Најкрвожеднија је била она која у двадесетом веку није излазила из језера нити су јој жртвоване само девојке, него је испливала из православног океана и попила крв милиона хришћана. Гутала је и мртве и живе, и старе и младе, народе и државе, престоле и олтаре, круне и митре, лавре и испоснице, ћивоте и војнике, рањенике и заробљенике, свећњаке и светионике, путеве и путоказе. Што није могла да прогута бацала је у јаме и неизбројене масовне гробнице. Једно време се чинило да је прогутала и Светог Ђорђа. Али кад се чинило да је најмоћнија и да јој смрти нема, на наше очи погубио је Свети Ђорђе. Овај пут не у малом граду Вириту него у славној Москви, где је била поново изронила и претила целој планети. Њен реп сезао и до Зминице, као што јој и име каже, и до језера у Зминици и до Црног језера и до Савине воде, а да је крепала доказ је и ова православна светиња подигнута у славу оног који је погубио.

Али аждајоубица, Свети Георгије Победоносац, није погубио само ону која је испливавала из воде, него и ону која се појављивала у људима, губала им душе, тровала мозгове, сејала мрзије, ископавала ровове, закрвила и разбратила браћу.

Седморо брда још постоје, али Брђана је све мање . Ако се ништа не учини биће их мање него брда. Биће Дурмитора, али није сигурно да ће бити Дурмитораца. Губе се извори, трње се враћа по своје и насрће на куће. Оно што су душмани вековима покушавали да постигну силом као да ми чинимо драге воље. Одричемо се оног себе о коме знамо све и тежимо да постанемо неко други о коме не знамо ништа. У српској Спарти атакује се на освештане истине и част српског народа.

Овај храм подигнут је у славу живота, светости љубави и светиње братства и помирења. Они који су ратовали на различитим странама давно су се помирили и збратили на оном свету. Обрадујмо их, збратимо се и ми и опростимо једни другима, на овом свету. На ту дужност позива нас и опомиње и овај новопросијана звезда која је канула с неба и у Зминицу. Јер како каже апостол Павле: "Остаје ово троје: вера, нада и љубав. А од њих највећа је љубав. Јер ако имаш сву веру да и горе премешташ, а љубави немаш – ништа си.!"

Христос између нас!

(Слово Матије Бећковића у Зминици на Дурмитору 18. јула 2014 године приликом освећења цркве Светог Георгија)

(Из штампаног издања магазина „Српске новине")

http://www.srpskenovinecg.com/kultura/35-kultura/28719-matija-beckovic

среда, 10. септембар 2014.

СРПСКО ДРУШТВО: Изгубљени у времену

СРПСКО ДРУШТВО: Изгубљени у времену

Вести | 09.09.2014 | 10:58

 

http://facebookreporter.org/

Читам сада текст Ратка Дмитровића, новинара и директора компаније „Вечерње новости". Човек у скоро сваком свом тексту, односно обраћању јавности буквално јадикује. Са разлогом, додао бих. Зашто? Зато што је у Србији последњих деценија ситуација више него застрашујућа. Не због технолошког заостатка за Истоком и Западом, нити материјализму коме већина људи у Србији трчи као без душе… већ због моралног и духовног посрнућа, које увек претходи економским кризама и потресима.

Све ово што се дешава у Србији и околним државама није случајно, већ намерно. Све то што забрињава и растужује Ратка Дмитровића, растужује и онај мали број (шаку јада) поштених и вредних људи на Балкану, али истовремено радује оне који „мешају карте". Људи које све ово забрињава су изгубљени у времену. Живе у убеђењу да постоји неки нормалан систем вредности, закон и правда, морал и поштење, друштвена и национална свест… но, сваки дан, ако не и сваки сат добијају примере и одговоре који их разуверавају, како живе у заблуди. Заблуда која пре или касније доводи до нервног слома. С друге стране, постоје већина грађана Србије који дангубе поред телевизије пратећи модне трендове, серије, филмове, утакмице, намештене утакмице и сл. које овакве ствари не забрињавају, јер „то се њих не тиче", имају „преча посла".

08.09.2014. Злочини над Србима, за ФБР приредила Биљана Диковић

У свом алармирајућем тексту који говори о незнању грађана Смедерева везано за појам Бранислав Нушић, Дмитровић се пита каква нам је будућност? Више него тужна и поражавајућа, одговарам. Није ово духовно и морално сакаћење од јуче, нити од пре14 или 24 године… Траје већ деценијама, скоро читав век ако не и дуже.

Никола Тесла, кога сви Србљи славе, кују га у звезде, диче се са њим, цитирају га… данас, да је жив, био би у Србији био исмеван. Постоји, сигуран сам, на стотине, хиљаде, паметних младих и образованих људи који у Србији, натпросечно интелигентних, баш због свог поштеног стеченог знања, васпитања и морала бивају одбачени од околине по оној Домановићевој (а који то беше?) тези – „То код нас не може да буде". Читајући Домановићеву прозу схватам(о) да се Србљи већ век и по не мењају. Спремни су да куде и руже нешто добро, све због сујете и лењости. Писао је о томе крајем 1920-их Рудолф Арчибалд Рајс (а ко је сада тај и одакле је?), све прецизно наводећи. Мали број Срба је то прочитао, још мање схватио шта српски пријатељ има да каже.

Српско друштво се, нажалост, претворило у фарму животиња, где главну реч воде крволочни пси, овце наивно блеје по дворишту и понављају „Све животиње су једнаке", док коњи морају да ринтају. Млеко од крава (профит)  узимају пси и свако ко покуша да им то узме бива уклоњен.

Оно што врло мали број људи на Балкану схвата, без обзира на нацију, имовинско стање и старосну доб, јесте да све ово што се дешава код нас, а боме и у свету, више од 200 година није случајно, јер точак историје гази све пред собом. Чак и то време социјалистичког (економског) благостања, кога се већина старијих грађана са сетом сећа, није било случајно, нити је то све заслуга само једне особе, односно „друга Тите", како они воле да кажу. Иза Ј. Б. Тита је стајала читава машинерија, односно армија ликова који су одржавали тај систем. У једном моменту, такав систем је нагло почео да попушта, средином 1980-их година. Истини за вољу и тај социјалистички систем је имао пуно рупа и неправди, али у односу на ово сада шта се дешава на Балкану, је више него драгоцен. Социјализам и Ј. Б. Тито међу јужнославенске народе долазе у тачно одређеном моменту и у тачно одређеном моменту одлазе са историјске позорнице. Да будем прецизан, требало је ушушкати и уљуљкати балканце у једну лагоду, да не примете шта и како им се дешава, јер посто је невероватно да и касније када се Југославија почела распадати крајем 1980-их година, већина грађана СФРЈ, поготово Срба је и даље веровала у њен опстанак, веровала у ЈНА и све остало. Кад оно, цврц. Све се срушило као кула од карата у лето 1991. прво у Словенији, а онда и Хрватској.

Током ратних 1990-их је такође пажљиво припреман терен за оно што је уследило после – „демократија". Огроман број ужаса и неправди се дешавао народу у последњој деценији 20. века, који је и даље веровао у неку правду, не видећи шта се стварно дешава. Телевизија у то време је била најмоћније оружје против Срба, како у Србији са својим развратничким и ултранасилним програмом, тако и у иностранству где су нас све представљали као бастарде из времена каменог доба. У Србији је тада нестала „средња класа", створени су тајкуни, турбо-буржуји, парајлије. Створено је материјално-потрошачко друштво где се све купује новцем.

„Демократија" је уствари била добра жвака, да не кажем дрога, коју су наивни грађани Србије прогутали 5. октобра 2000. од које се ни данас не могу отрезнити и опоравити. Материјално-потрошачко друштво доживљава своју брзу еволуцију. Чак и они који скрпе неку пару, уштеде дају тај новац на одржавање тог система, што кроз корупцију, што кроз производе и услуге које им се иза сваког ћошка рекламирају.

Сада су на власти неке друге „демократе"… и они живе од блаћења својих претходника. Опстаће на власти још 7-8 година, а онда ће их склонити, јер су обавили свој део посла.

У Србији све можете променити и странку и посао и ауто и брачног друга, само систем нико не сме ни да покуша да промени! Свако ко покуша да промени овај злочиначки систем у коме ће скоро сви грађани постати модерни робови. бива прво исмеван, а после, ако и даље истрајава и уклоњен. Они који чувају тај систем знају све о вама. Додуше, ви им све и дајете на тацни и кад год хоће могу да вас „случајно" уклоне, баш као онај авион у коме је настрадало руководство Пољске 2010. године. Размислите и зашто.

 

Ко не повезује ове „невидљиве" нити и даље остаје изгубљен у времену.

 
Томислав Ковач

http://srb.fondsk.ru/news/2014/09/09/srpsko-drushtvo-izgubleni-u-vremenu.html

уторак, 2. септембар 2014.

Kao da u Prištini Srba nije ni bilo

Razgovor sa istoričarem Dušanom T. Batakovićem, direktorom Balkanološkog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti

Kao da u Prištini Srba nije ni bilo

Autor: Jelena Tasić

- Direktor Balkanološkog instituta SANU, istoričar i diplomata Dušan T. Bataković nedavno je u Francuskoj objavio knjigu na engleskom jeziku „Burna decenija - Srbi na Kosovu posle 1999: uništavanje kulturne baštine, etničko čišćenje i marginalizacija".

Reč je o studiji koja sadrži analize, prve detaljne popise sa statusom crkvenih i kulturnih spomenika, grobalja, a kao poseban prilog pribrojan je i integralni izveštaj specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija. Ova knjiga je povod za intervju sa Batakovićem, koji za Danas govori o srpskoj politici na Kosovu i Metohiji, obeležavanju 100 godišnjice početka Prvog svetskog rata i identitetu današnjih Srba.

- Da li bi Vašu novu knjigu trebalo prevesti i na srpski jezik zbog ovdašnje javnosti, kao i zbog predstojećih briselskih pregovora o zaštiti crkvene baštine na KiM?

- Objavljujem najviše na engleskom jer je tamo važnije upozoriti na neprijatne istine: kod nas inače svi sve znaju, a ne verujem da bi ovdašnje vlasti izvukle neku korisnu pouku. Njihova politika zapravo, uz smeškanje sa Tačijem juče, a Haradinajem sutra, odbacuje tegobno nasleđe ove decenije nekažnjenih progona sa etničkom motivacijom. Posebno bole one naručene reportaže o današnjoj Prištini kao finoj varoši dobrih ljudi, ili emisije o mirenju ovdašnje i tamošnje mladeži. Pomirenje je potrebno, ali ima smisla samo ako podrazumeva katarzu. Kao da smo zaboravili da ih pitamo gde im je 40.000 Srba i Roma komšija iz 1999, da li im neko od njih možda nedostaje, šta su učinili da im se oni vrate i povrate imovinu, ko sada živi u njihovim kućama i stanovima, zašto se prazne srpska sela južno od Ibra, zašto je broj povratnika simboličan, zašto se i Goranci očajnički hvataju za bugarske pasoše kao za slamku spasa? Ima li bilo koga među starijim i mladim Albancima da postavi ova pitanja, ili ćemo se i dalje, i ovde i tamo, pretvarati da Srba nikada nije ni bilo u Prištini. Kad izađem na internet, vidim da su svuda u velikom svetu, u našoj Evropi, a izgleda i u zvaničnoj Srbiji, uz poneku javnu krokodilsku suzu, potpuno otpisali Srbe na Kosovu i Metohiji, kao da njihovo stradanje nije od ovoga sveta. Ta užasna nepravda nagnala me je da se dublje zagledam u poratna stradanja, ona koja se u takozvanoj međunarodnoj zajednici orkestrirano prikrivaju, umanjuju ili negiraju, kao da ratna i poratna zverstva, sa zločinima protiv čovečnosti, obavezno zavise od etničkog predznaka žrtve, kao da nisu u pitanju ljudi nego neke apstraktne, nevažne pojave, slučajno u ljudskom obličju. Verovatno izgleda beznadežno kada na sto drugih knjiga u kojima se nekritički hvale NATO intervencija i demokratski napredak Kosova, tek u jednoj budu sabrani relevantni podaci koji ukazuju na suprotno, a da pritom nisu obojeni pristrasnošću. Danas je, međutim, sve percepcija i (re)prezentacija, dok ni realnost ni činjenička relevantnost nisu na ceni. Otuda je moguće da se do u beskraj hvali pogubna politika koja je dovela do progona blizu 250.000 „nealbanaca", kako se eufemistički nazivaju naši nesrećni izgnanici s Kosova - 60 odsto svih Srba, 67 odsto svih Roma, 70 posto svih Goranaca.

Pitanje veleizdaje

Tvrdite da u srpskoj istoriji ne postoji pandan briselskim političkim pregovorima, jer „nikad nismo pali toliko nisko". Kako vidite završnicu briselskog procesa i najavu potpisivanja obavezujućeg političkog sporazuma koji bi, između ostalog, predviđao i podršku Beograda članstvu samoproglašene kosovske države u UN?

- Kada jedan non-pejper EU iz avgusta 2012, sa unapred spremljenim zahtevima za podršku ciljevima albanskih separatista s Kosova proglasite Briselskim sporazumom, uz prenemaganje da je do njega došlo posle teških pregovora, onda ova otužna i karikaturalna predstava kojom se opravdava utapanje severa Kosova u albanske institucije u Prištini, ne može a da ne izazove niz ozbiljnih pitanja: zašto se krši Ustav Srbije, ko će za ovu veleizdaju da odgovara, kako je bilo moguće da naša skupština skoro aklamacijom taj sporazum prihvati, dokle se misli varati narod? Videli smo kako „autore" Briselskog sporazuma iz srpskih redova tapšu po ramenu i dive im se. Siguran sam da ih u sebi preziru, jer niko od njih, za razliku od srpskih zvaničnika, ne bi ustupio ni pedalj vlastite zemlje. Njihova verbalna podrška Srbiji zasniva se na jednom isključivom cilju: da se preko Beograda konačno legalizuje samoproglašena nezavisnost Kosova i Metohije, jer dok zvanični Beograd na to ne pristane, a vidimo da pristaje, pošto defakto priznanje polako klizi u de jure, ništa nije gotovo. Povišena retorika državnih nam zvaničnika je i otužna i providna, a odluke moralno neodržive. Očekujem stoga samo nove protivustavne ustupke sadašnje administracije, kao najavu daljeg komadanja Srbije, praćeno ubrzanim iseljavanjima Srba sa severa Pokrajine. A to iseljavanje, javljaju mi sa terena, već je uveliko počelo... Narod je zbunjen i zaplašen, a primenom sile kao jedinog sredstva ubeđivanja, sigurno je, neće se, na dužu stazu, održati srpska zajednica na severu.

Bili ste savetnik za Kosovo bivšeg predsednika Srbije, učestvovali u pregovorima s Prištinom u kojima je posredovao Marti Ahtisari, predvodili delegaciju Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Koliko su prethodne vlasti odgovorne za sadašnju situaciju?

- Mi smo u prethodnoj administraciji imali jasnu političku orijentaciju - „I Kosovo i Evropa", a predsednik Tadić nije ustuknuo pred ogromnim pritiscima Angele Merkel da prepusti sever Albancima. U nekom trenutku ta politika počela je da se kruni: tada je Srbiju najednom počeo da zastupa samo netalentovani početnik Borko Stefanović, a kosovske Albance najiskusniji pregovarač Edita Tahiri. Već tada je, kako je procenjeno na Zapadu, iz Beograda bila upućena poruka da se prećutno odriče Severa. Ne mogu sve to do kraja da procenim, jer sam tada još bio ambasador u Parizu, a od ambasada je sumnjivo uopštenim izveštajima iz centrale zapravo prikrivano šta se i o čemu bilateralno pregovara u Briselu, sve do serije graničnih sporazuma koji su protureni u interregnumu između izbora i formiranja Dačićevog kabineta. Po obrazovanju nove vlade, odlučio sam da se povučem iz diplomatske službe i o tome u oktobru 2012. obavestio MSP u Beogradu, kako ne bih učestvovao u protivustavnom rušenju preostalog srpskog suvereniteta na Kosovu i Metohiji.

Mnogi misle da je upravo ideja „I EU i Kosovo" bila početak kraja kosovske politike Beograda.

- Mnoge sam pitao šta je alternativa toj politici, ali nije bilo realističnih odgovora. Bilo je predloga da se pregovori zamrznu na neograničeno vreme. Činila mi se smislenijom aktivna politika, gde bi Srbija ušla sa KiM u EU, makar i u statusu Honkonga.

ANTIRUSKI I ANTISRPSKI

Zbog čega Nemačka žuri da završi poslove na KiM i da li se i dalje može govoriti o opasnosti od stvaranja „velike Albanije"?

- Nezavisno Kosovo je američki projekt u kojem su najbliži sekundanti bili Nemci, zaduženi u EU za Balkan, zajedno sa Austrijancima, istorijskim zaštitnicima albanskog nacionalizma u protekla dva veka. Danas su SAD zauzeti drugim kriznim žarištima, pa je cementiranje kosovske nezavisnosti zavrtanjem ruke Beogradu izgleda rado preuzela Nemačka. Albanci imaju tradicionalno jasan antiruski i antisrpski stav, poslušni su klijenti i spremni da zarad svojih potreba posluže dugoročnim interesima velikih sila na ovom prostoru: dakle idealni saradnici. U tim poslovima Albanci su se pokazali, uz sadejstvo NATO i određenih obaveštajnih službi, boljim, poslušnijim i servilnijim saveznicima nego što se očekivalo. S druge strane katastrofalne greške na srpskoj strani, od Miloševića, a delimično i često naivne, čak diletantske procene demokratskih vlada posle 2000, nisu pomogle da se bar donekle isprave porazni rezultati decenija upornog rada na odvajanju pokrajine od Srbije - separatizma koji je svojevremeno i ustavnim amandmanima od 1968. do 1972. i Ustavom od 1974, legalizovao, uz sadejstvo zloglasnog Edvarda Kardelja, komunistički diktator Josip Broz Tito. Nema žurbe, jer „velika Albanija" defakto već postoji, u jednoj horizontalnoj ravni, premda nije pravno formalizovana, ona jeste realnost, jer granice između Kosova i Albanije više nema, a udaren je novi, neprobojni Berlinski zid prema Srbiji, na Merdaru, a odnedavno i na Jarinju.

Srbija je najpre prećutala 100. godišnjicu balkanskih ratova. Sada se ponaša kao da Prvi svetski rat, u kome je bila ratna pobednica, nije počeo austrougarskim granatiranjem Beograda 28. jula 1914, dok se na svečanoj proslavi 70. godišnjice oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu očekuje i ruski predsednik Putin. Kako to objašnjavate?

- Ništa, naravno, nije slučajno. Balkanski ratovi su ovde bačeni u zasenak, jer je tada oslobođeno Kosovo, koje je Briselskim sporazumom dobrovoljno predato albanskoj Prištini, čime su poništeni i obesmišljeni glavni rezultati balkanskih ratova. Sada se, uz dodatno ulagivanje Berlinu, prećutkuje i Veliki rat, jer smeta Nemcima, koji bi da se oslobode bremena odgovornosti za njegovo izazivanje, da bi čitav prvi sukob svetskih razmera sveli na uopštenu pouku o besmislenoj klanici, kojoj je pomirenje unutar EU, doduše pod nemačkim vođstvom, prava alternativa. Srbija je, priča se, ozbiljno upozorena da ne istrčava sa slavljenjem svoga besprimernog junaštva, herojskog otpora zavojevačima i pijetetu prema žrtvama. Predsednik Srbije, inače predsednik Odbora za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata, već ih je izgleda poslušao, pa je nekako izostao sa proslave stote godišnjice prve srpske savezničke pobede na Ceru. Zar to nije neoprostiv skandal? Zar to nije bila prilika da se pozovu šefovi savezničkih i protivničkih država da se napravi svetsko obeležavanje prve savezničke pobede u Velikom ratu? Sledeća prilika biće tek za 100 godina. Šta će biti za Kolubarsku bitku, Valjevsku bolnicu, Odbranu Beograda, Albansku golgotu? Hoćemo li morati da nekoga molimo da nam dozvoli da se osećamo ponosnim na svoju prošlost? Gde su prevodi knjiga o svim našim pobedama, posebnih publikacija, o Srbiji u velikim danima, o Soluncima i ostalima koje finansira i podržava državni vrh? To ne može da se radi, kao što je sada slučaj, preko privatnih inicijativa uz prećutno ignorisanje državnih institucija. Eto na šta je spala Srbija: ukratko: bruka i sramota.

Kad se govori o Rusiji, treba imati u vidu da se Putin još nije odredio prema ruskoj prošlosti pre 1917, a da ga sovjetski legitimizam velike sile posebno inspiriše: otuda se kod nas, radi daljeg povlađivanja Nemcima oko Prvog i ulagivanja Rusima oko Drugog svetskog rata, slavi 20. oktobar, kada je sovjetska, a ne Titova armija oslobodila Beograd. Zaboravlja se da su, prema ondašnjoj beogradskoj štampi, Titove snage dale zanemarljiv doprinos u oslobađanju prestonice, koji je tek posle 1948. uvećan do neukusnih visina, dok je najmanje 10.000 Beograđana, više klasnih neprijatelja, a manje saradnika okupatora, bilo nemilosrdno pobijeno, da bi se Titovi generali uselili u njihove kuće i vile.

U SRBIJI ZIVE JUGOSLOVENI

Da li bi današnje Srbe njihovi preci od pre 100 godina „prepoznali kao svoje", kako je to govorio pokojni patrijarh Pavle?

- Već dugo tvrdim da većinu stanovnika u Srbiji čine Jugosloveni, doduše srpskoga porekla, koji nemaju razvijen srpski identitet, pa stoga ni podrazumevajući kulturni i identitetski kontinuitet sa Srbijom od pre 1918. godine. Oni su vaspitani na partizanskim filmovima, a na najbolje srpske tradicije gledaju s prezirom, omalovažavanjem i odbojnošću titoističkog režima u kojem su samo Srbi bili krivi za sve. Sećamo se kako su takvi zaurlali kad je Koštunica otišao u Hilandar, ali im nikada nije zasmetala veza naše države sa Vatikanom, ne samo kao s državom nego i njenim šefom, verskim poglavarom ogromnog dela hrišćanstva... Ali kad se dotaknete pravoslavne i još prateće joj srpske tradicije, onda sva komunističko-udbaška ozlojeđenost i ideološka odbojnost utkana u svest i obrazovanje svih generacija školovanih posle 1945. dolaze do svog punog izražaja. Blažene uspomene patrijarh Pavle sve to je dobro video, pokušavajući da deluje primerom. Uprkos javnom odobravanju čini se da ga je malo ljudi razumelo, a još manje njih sledilo njegov primer.

Naopako shvatanje politike

Opšta ocena je da svet posle sukoba u Ukrajini više neće biti isti. Kakve se posledice mogu očekivati i kako bi Srbija trebalo da se postavi, nezavisno od toga što je kandidat za članstvo u EU?

- Ne mogu ni da zamislim kolika je zabrinutost rukovodioca našeg Ministarstva spoljnih poslova pred perspektivom da Srbija sankcioniše najoštrije međunarodne kaznene mere koje se spremaju protiv Putinove Rusije, a sve to kao predsedavajući OEBS. Kako ćete braniti teritorijalni integritet Ukrajine sa Krimom a niste ni prst podigli da biste branili, a kamoli odbranili teritorijalni integritet Srbije? Ti ljudi koji danas vode državu verovatno ne mogu mirno da spavaju, ako imaju i trunku savesti. Navika da se u političkim vođstvima stranaka naš narod tretira kao beslovesna masa, čije sećanje doseže do dve nedelje unazad, a politička kultura dodiruje samo dno evropskih standarda, dala je nekakvu snagu političarima da bez straha od posledica sprovode logiku da u politici ništa nije sveto i da je sve, ali baš sve, na prodaju. Da li se bilo koja evropska država, ili da uzmemo samo balkanske - Hrvatska, Albanija, Makedonija, Mađarska, Grčka.., odrekla ijednog kvadratnog metra svoje teritorije da bi se „pragmatično" prilagodila novim okolnostima i neposrednim stranačko-političkim potrebama? Nešto nisam to primetio. Kad sam jednoj crnogorskoj ambasadorki u Parizu izjavio da za politiku Podgorice prema Kosovu osećam samo najveću odvratnost, uzvratila mi je: „Ma nemojte, kolega, pa to je samo politika", kao da je u politici sve prevara i sve podređeno samo ličnim i stranačkim, a ne opštim, državnim i nacionalnim interesima. Ali kad vidite šta se kod nas radi, izgleda da je baš to naopako shvatanje politike sasvim, kao kakav usud, preovladalo sve druge kriterijume.

 

Jugoslovenska ideja

Da li je obeležavanje 100. godišnjice Prvog svetskog rata, koje će trajati četiri godine, prilika da Srbi konačno preispitaju svoj odnos prema jugoslovenskoj ideji u koju su 1918. „utopili" tri ratne pobede?

- Posle pada Rusije 1917. Srbiji nije preostalo drugo rešenje osim stvaranja južnoslovenske države, kako bi se zauvek eliminisala opasnost od Austrougarske, i stvorila jedna država koja okuplja većinu Srba. Tada su Srbi imali visok natalitet od šestoro do 12 dece i računalo se da je to, uz dinastiju, vojsku i slavnu tradiciju, sigurna osnova da se srpski interesi trajno zaštite i ne utope u jugoslovenstvo. Danas znamo da se sve odvijalo drugačije...

Apis je bio opasan avanturista

Kako objašnjavate interesovanje i simpatije posleratnih komunističkih vlasti za pukovnika Dragutina Dimitrijevića Apisa, koje sada pokazuju i njihovi ideološki sledbenici u aktuelnoj vlasti, uz podršku Subnora?

- To je još jedna u nepreglednom nizu po Srbiju poraznih udbaških ujdurmi. Apis je rehabilitovan da bi se dodatno, kao ubica nevinih oficira, diskreditovao kralj Aleksandar i pružila neka kompenzacija onim crnorukcima, ne baš brojnim, koji su se pridružili komunistima. Apis je bio opasan avanturista koji je osporavao legitimni demokratski poredak i za svoj račun, sa preostacima Crne ruke, smatrao da ima pravo da arbitrira u političkom životu Srbije. Da ne ulazimo u pitanje Sarajevskog atentata... U demokratskoj Evropi toga doba se i za manje gubila glava..

- See more at: http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/terazije/kao_da_u_pristini_srba_nije_ni_bilo_.14.html?news_id=288197#sthash.FNaVvcwj.dpuf